معتبر بودن فروشگاه های اینترنتی

امروزه راه اندازی یک سایت فروشگاهی در بستر اینترنت هزینه زیادی را شامل نمی‌شود و با هزینه ای کم افراد قادر خواهند بود که یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنند. همچنین کلاهبرداری و دزدی های مختلفی که در بستر اینترنت صورت گرفته موجب شده تا برخی افراد هنوز نتوانند به فروشگاه های اینترنتی اعتماد کنند. مبحث امنیت وب سایت های فروش اینترنتی مسئله مهمی است که در این مطلب به آن خواهیم پرداخت. در این مطلب به روش های تشخیص معتبر بودن فروشگاه های اینترنتی می‌پردازیم تا با رعایت چند نکته ساده بتوانید در کمال آرامش و با اطمینان خاطر خرید اینترنتی کنید.

روش های تشخیص معتبر بودن فروشگاه های اینترنتی: نماد اعتماد الکترونیکی

نماد الکترونیکی نمادی است که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران به فروشگاه های اینترنتی داده می‌شود. ثبت نماد الکترونیک سایت ها از اقدامات مثبتی است که سایت های معتبر را از دیگر سایت ها متمایز می‌کند. می‌توان گفت مهم ترین راه تشخیص یک سایت معتبر نیز همین نماد می‌باشد. نماد الکترونیکی یا e نماد همانطورکه از اسمش پیداست یک  e آبی رنگ به همراه ستاره های طلایی است. در چک کردن e نماد باید توجه داشته باشید که فقط یک عکس یا آیکون نبوده و با کلیک روی آن باید سایت نماد الکترونیکی برای شما باز شود و شناسه کسب و کار سایت مورد نظر درج شده باشد.

 

روش های تشخیص معتبر بودن فروشگاه های اینترنتی: بررسی درگاه بانکی

فروشگاه های اینترنتی به منظور انجام خرید های اینترنتی از درگاه های متصل به بانک استفاده می‌کنند. این درگاه ها از پروتکل های امن ssl برای ارتباط مشتریان و بانک ها استفاده می‌کنند. پس برای بررسی درگاه بانکی یک سایت باید چک کنید که در ابتدای آدرس وب سایت بانکی که از طریق فروشگاه به آن متصل شده اید عبارت https وجود داشته باشد.

نکات مهم

۱-از خرید در فروشگاه هایی که برای پرداخت از انتقال کارت به کارت استفاده می‌کنند خودداری کنید. و همیشه هنگام متصل شدن به درگاه بانکی آدرس اینترنتی آنرا چک کنید.

۲-برای وارد کردن اطلاعات بانکی خود از صفحه کلید های مجازی (Virtual Keyboard) استفاده کنید تا ضریب امنیتی فعالیت شما بالاتر باشد

۳-سعی کنید تا آنجایی که ممکن است با استفاده از رایانه های عمومی در دانشگاه ها و …و همچنین کافی نت ها اقدام به خرید اینترنتی نکنید.

با توجه به مطلب بالا و رعایت نکات ساده ذکر شده قادر خواهید بود تا فروشگاه های معتبر را تشخیص داده و به راحتی و با خیالی آسوده از سایت های معتبر خرید کنید.